2021-02-01

Li Guoying served as Party Secretary of the Ministry of Water Resources

By yqqlm yqqlm

China News Service, February 1st. According to the website of the Ministry of Water Resources, a few days ago, the Central Committee of the Communist Party of China decided: Comrade Li Guoying will serve as Party Secretary of the Ministry of Water Resources and Comrade E Jingping will no longer serve as Party Secretary of the Ministry of Water Resources.

Li Guoying served as Party Secretary of the Ministry of Water Resources

Li Guoying, male, Han nationality , Born in December 1963, from Yuzhou, Henan, started working in July 1984, joined the Communist Party of China in August 1988, on-the-job postgraduate degree, doctorate of science, professor-level senior engineer. He is currently a member of the 19th Central Committee of the Communist Party of China, deputy secretary of the Anhui Provincial Party Committee, governor of the provincial government, and party secretary.

From August 1980 to July 1984, studied in the Department of Water Conservancy and Hydropower Engineering, North China Institute of Water Conservancy and Hydropower Engineering, majoring in water conservancy and hydropower engineering. After graduation, he worked as a technician in the Planning Division of the Yellow River Water Conservancy Commission of the Ministry of Water Resources. ;

Since March 1987, he has been the deputy director of the Planning Division I and the director of the Comprehensive Planning Office of the Yellow River Water Resources Commission of the Yellow River Conservancy Commission of the Ministry of Water Resources;

May 1991 Deputy Director of the Planning Division I of the Yellow River Water Conservancy Commission Survey, Planning and Design Institute;

In August 1992, he served as the Director of the Planning Division I of the Yellow River Conservancy Commission Survey, Planning and Design Institute of the Ministry of Water Resources;

1994 Assistant Chief Engineer of the Ministry of Water Resources in May;

Deputy Chief Engineer of the Ministry of Water Resources in May 1995;

In October 1995, Deputy Chief Engineer of the Ministry of Water Resources and the construction of Xiaolangdi Water Control Project on the Yellow River Deputy Director and Party Committee Member of the Administration;

In May 1997, he served as Deputy Director and Party Leadership Group Member of the Yellow River Water Conservancy Committee of the Ministry of Water Resources, and Deputy Director and Party Committee Member of the Yellow River Xiaolangdi Water Conservancy Project Management Administration;

In September 1998, he served as chief engineer of the Ministry of Water Resources;

In May 1999, he served as Party Secretary of the Heilongjiang Provincial Department of Water Resources (from September 1996 to July 1999, he participated in the one-year training course for young and middle-aged cadres of the Central Party School Study, and continue to participate in the Philosophy Major of the Graduate School of the Central Party School);

In August 1999, he served as Director and Party Secretary of the Heilongjiang Provincial Water Resources Department;

In May 2001, he served as the Yellow River Water Conservancy Committee Director and Secretary of the Party Leadership Group (Vice Ministerial Level) (During the period: from September 2007 to January 2011, he participated in the on-the-job postgraduate study of Environmental Science in the School of Urban and Environmental Science, Northeast Normal University, and obtained a PhD in Science);

<

p >In March 2011, he served as deputy minister of the Ministry of Water Resources and a member of the Party Leadership Group;

In July 2015, he was appointed as the deputy secretary of the Anhui Provincial Party Committee;

In August 2015, he was appointed as the deputy secretary of the Provincial Party Committee. Party School President (concurrently);

In August 2016, he served as Deputy Secretary of the Provincial Party Committee, Secretary of the Provincial Government Party Leadership Group, and President of the Provincial Party School (concurrently);

In September 2016, he was appointed as the province Deputy Secretary of the Party Committee, Deputy Governor of the Provincial Government, Acting Governor, Party Secretary, President of the Provincial Party School (concurrently);

In November 2016, he was appointed as Deputy Secretary of the Provincial Party Committee, Deputy Governor of the Provincial Government and Acting Province Chairman, Party Secretary;

In January 2017, he served as Deputy Secretary of the Provincial Party Committee, Governor and Party Secretary of the Provincial Government;

In January 2021, he was appointed as Deputy Secretary of the Provincial Party Committee and Provincial Government. long.

Representatives of the 16th, 17th, 18th and 19th National Congress of the Communist Party of China. Alternate member of the 18th CPC Central Committee, member of the 19th CPC Central Committee. Representative of the 10th, 11th, 12th and 13th National People’s Congress.